Hakkımızda

Koru Veteriner Kliniği olarak; Teknolojik gelişmeleri takip eden ve etik değerlerimize sahip çıkan anlayışımızla, sevimli dostlarımızın sağlık sorunlarına kalıcı ve kesin çözümler üretiyor ihtiyaçlarınızı doğru şekilde karşılamaya özen gösteriyoruz.

İletişim

@2021 Koru Veteriner Kliniği

Kedime Aşı Yaptırmazsam Ne Olur?

Köpeğime Aşı Yaptırmazsam Ne Olur?

Bilindiği üzere aşı tüm canlılarla olduğu gibi hayvanlarımızın da hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlenmesi için destekleyicidir. Aşısı düzenli yapılmayan kedi ve köpeklerin hastalık riski çok daha yüksektir. Özellikle yavru kedi ve köpeklerde gelişim sürecinde aşıların aksatılmaması karşılaşacağı hastalıklardan korunması için ölümcül seviyede önem taşıdığını söylemek mümkündür.

Kedilerin Hamilelik Süresi Ne Kadar Sürer?

Bilindiği üzere sağlıklı ve yetişkin bir kedi senede ortalama 3 defa doğum yapabilmektedir. Kedilerde hamilelik süresi ise 55 ile 67 gün aralığında değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak kabul edilen ve kedilerin hamilelik süresi olarak belirtilen süre yaklaşık 60-63 gün civarıdır. Kediler tek seferde ortalama 2 ile 6 arasında yavru kedi dünyaya getirebilirler. Bu sayı ırka göre değişebilmektedir.

Köpeklerin Hamilelik Süresi Ne Kadar Sürer?

Birçok ırktan köpek ekseriyetle senede 1 kere doğum yaparken, bazı küçük ırka sahip köpeklerin ise senede 2 defaya kadar doğum yapabildiği görülebilmektedir. Köpeklerin hamilelik süresi ise 58 – 70 gün aralığında değişkenlik gösterebilmektedir. Irkına göre değişkenlik göstermekle beraber köpeklerin tek seferde ortalama 2 ile 12 arasında yavru kedi dünyaya getirebildiği görülmektedir. 

Aşılar Kedi ve Köpeklere Alerji Yapar Mı?

Evcil hayvanlarımızın bağışıklık sistemi için önemli olan aşıların aksatılmadan yapılması önemlidir. Aşılar genelde herhangi bir yan etki veya alerjen durum göstermese de zaman zaman gösterebilmektedir. Aşı sonrasında ki ilk 15 dakika ile 2 saat içerisinde hemen görülebilir. Sevimli dostunuzda titreme ve kızarıklık gibi durumlar görülürse mutlaka veterineriniz ile iletişime geçiniz. 

Kedi Ve Köpeklerin Neden Nefesi Kokar?

Kedilerin nefes kokması veya köpeklerin nefeslerinin kokması durumunda akla ilk olarak diş ve diş eti problemleri gelmektedir. Veterineriniz ağız sağlığı ile ilgili gerekli kontrolü yaptığında ağız sağlığı yerinde ise, ağız kokusunun bir diğer nedeni sindirimle alakalı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda verilen gıdalara dikkat edilmeli ve protein ağırlıklı beslenmeye ağırlık verilmesi önerilmektedir. 

Erkek Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Hayvan sevenlerin en merak ettiği konulardan biri ‘erkek kediler ne zaman kısırlaştırılmalıdır'. Erkek kedilerde kısırlaştırma,  testislerinin çıkarılması operasyonudur. Zaman zaman farklı görüşler öne atılsa da olsa da, veterinerlerin ortak görüşü kedilerin cinsel olgunluğuna erişmeden öncesinde yani ortalama 6. Ay sonrasında kısırlaştırma tavsiye edilmektedir. 

Dişi Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Dişi kedilerde plansız doğurganlığı önlemek için kısırlaştırma biraz daha önem taşımakta. Dişi kedilerde kısırlaştırma, dişi kedinin yumurtalıklarının çıkarılması operasyonudur. Dişi kedilerde kısırlaştırma süresinde görüşler ikiye ayrılmıştır. Bazı görüşler 3 ay sonrasını uygun görürken diğer görüş ise 6 ay sonrasını önermektedir. Veteriner muayene sonrasında karar vermek daha doğru olacaktır. 

//Sık Sorulan Sorular//

Bize Ulaşın